Próba złota – co warto wiedzieć?
Kupując biżuterię, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekt wizualny, ale również jej trwałość. Najważniejszym parametrem określającym jakość złotej biżuterii jest próba. Co kryje się pod tym pojęciem? Wyroby jakiej próby warto mieć w swojej kolekcji? Sprawdź!
Czym jest próba złota?
Próba jest podstawowym parametrem w jubilerstwie określającym ilość czystego kruszcu znajdującą się w 1000 jednostek masy danego stopu. Przykładowo, jeśli stop zawiera 50% złota, mamy do czynienia z próbą 500. W sklepach jubilerskich znajdziemy wyroby o trzech podstawowych próbach: 333, 585 oraz 750. Ostatni wymieniony parametr jest najwyższą stosowaną w jubilerskie próbą. Złoto klasy 900 czy nawet 999 ma zastosowanie jedynie kolekcjonerskie. Co ciekawe, im wyższa jest próba, tym bardziej żółty odcień ma stop.
Im wyższa próba, tym lepiej?
Wydawać by się mogło, że im wyższa próba złota, tym lepsze parametry ma biżuteria. Nic bardziej mylnego! Złoto jest stosunkowo miękkim metalem, który szybko ulega zniszczeniu pod wpływem kontaktu z ostrymi, twardymi przedmiotami. W celu ulepszenia właściwości fizycznych i chemicznych stopu najczęściej dodaje się do złota cynk, miedź, pallad, nikiel, nieco rzadziej platynę i srebro. Złoto z domieszkami innych metali jest jaśniejsze, staje się bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia, ścieranie i czynniki zewnętrzne. Najlepszymi parametrami charakteryzuje się białe złoto z dodatkiem niklu oraz cynku (czasami również srebra lub palladu). Dodatkową ochroną dla obrączki czy kolczyków jest rod tworzący pięknie połyskującą, srebrzystą powłokę. Najbardziej powszechna jest biżuteria klasy 585. Na stronie savicki.pl znajdziesz więcej praktycznych informacji.