Czujniki do siłowników – rodzaje, zastosowanie i właściwości

Każdy, kto pracuje w sklepie z częściami elektronicznymi i różnymi elementami do maszyn, musi wiedzieć, do czego służy nawet najmniejsza śrubka. Może się bowiem zdarzyć sytuacja, że przyjdzie klient i poprosi o czujniki do siłowników. Co to są za urządzenia? Po co się je stosuje? Sprawdźmy.

Ogólne informacje o czujnikach

Takie czujniki to odpowiednio skonstruowane elementy, bez których obecna automatyka przemysłowa nie byłaby tak nowoczesną branżą. Celem owych czujników jest bezdotykowe wykrywanie położenia tłoka we wszystkich siłownikach pneumatycznych. Dokładniej tłumacząc, chodzi o sygnalizowanie krańcowych albo pośrednich położeń tłoków siłowników.

Zasada działania, jakiej podlegają czujniki do siłowników, nie jest bardzo skomplikowana, chyba że ktoś jest laikiem. Wtedy trudniej wyobrazić sobie generowanie wyjściowego sygnału elektrycznego do pneumatycznych układów automatycznego sterowania. Cała czynność polega na tym, że ów sygnał występuje w chwili znalezienia się czujnika w zasięgu pola magnetycznego wkładki, jaka zamontowana jest w tłoku siłownika.

Rodzaje czujników do siłowników

Zanim przejdziemy do podsumowania i zaprezentowania najważniejszych właściwości czujników, najpierw wspomnimy, jakie są typy takich elementów. Okazuje się, że mamy do czynienia z czujnikami kontaktronowymi albo elektronicznymi. Pierwsze z nich są tańsze i uniwersalne, zasilane prądem stałym. Sygnał generowany jest tam za pomocą tzw. kontaktronu, czyli prostej części stykowej.

Jednak, aby dobrze i płynnie funkcjonowały nowoczesne układy sterowania w przemyśle, lepiej zastosować czujniki do siłowników w postaci elektronicznej. Dzięki nim można osiągnąć mniejszą obciążalność prądową. W przypadku takich czujników, nie znajdziemy elementu stykowego. Sygnał tworzony jest tutaj przy wykorzystaniu tak zwanego efektu Halla. To ciekawe zjawisko fizyczne wytworzone w chwili, gdy następuje różnica potencjałów w przewodniku prądu elektrycznego.

Czujniki do siłowników – czas na podsumowanie

Wiemy, jakie są typy czujników. Łączy je przeznaczenie. Współpracują bez problemów i awarii z siłownikami pneumatycznymi. Co ważne, ich montaż jest dość łatwy. Nie są do tego zadania potrzebne jakieś specjalne i odpowiednio wyglądające uchwyty, chyba że mamy do czynienia z siłownikami okrągłymi. Wtedy należy użyć mocnych, profesjonalnych opasek. Dodatkowo przy czujnikach kontaktronowych stosuje się układy przeciwprzepięciowe. W jakim celu? Chodzi o oczywiście o wydłużenie żywotności i pracy takich elementów.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Czujniki do siłowników.

teachers.org https://galoo.pl/ogrzewacz-gazowy-na-taras-niezawodne-zrodlo-ciepla-pod-golym-niebem/ rpbc.org