Laserowe usuwanie blizn – czy blizny staną się niewidoczne?

Czy laserowy zabieg na blizny jest w stanie całkowicie zlikwidować tkankę bliznowatą? Poznaj opinię ekspertów na temat skutecznego usuwania blizn.

Laserowe usuwanie blizn – czy można sprawić, że blizny staną się niewidoczne?

Zabieg laserowy jest w stanie znacząco poprawić jakość życia osobom, które posiadają na swoim ciele blizny. Laseroterapia w wielu przypadkach przynosi świetne efekty, jednak blizny rzadko stają się zupełnie niewidoczne. Celem zabiegu jest zmniejszenie widoczności blizny, a nie jej całkowite usunięcie. Wyjaśniamy, na czym polega laserowa redukcja blizn.

Jak powstają blizny?

Blizny są zmianami w strukturze skóry i powstają na skutek uszkodzenia głębokich warstw tkanki. Stanowią reakcję skóry na uszkodzenie. Proces tworzenia się blizny rozpoczyna się już w momencie zranienia skóry i trwa nawet przez kilka miesięcy. Uszkodzona skóra zostaje zastąpiona tkanką ziarninującą, która jest dobrze unaczyniona. W miejscu rany pojawiają się także liczne włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry. Czasem organizm jest w stanie przeprowadzić ten proces na tyle sprawnie, że blizna jest praktycznie niewidoczna. Niestety, zdarza się też tak, zwłaszcza w przypadku rozleglejszych ran, że dochodzi do nadmiernego skupienia się włókien kolagenowych i powstania tkanki bliznowatej. Przyczyną powstawania blizn są różnego rodzaju urazy, zabiegi chirurgiczne, ale też choroby skóry, np. trądzik.

Czy całkowite usunięcie blizny jest możliwe?

Eksperci z Kliniki Miracki w Katowicach rekomendują usuwanie blizn z użyciem technologii laserowej. Dla uzyskania optymalnych efektów zabiegi laserowe łączy się z innymi procedurami medycyny estetycznej, takimi jak głębokie peelingi czy iniekcja wypełniacza. Proces usuwania blizn jest bardzo czasochłonny, a jego rezultaty nie zawsze są takie, jak tego oczekujemy. Laser czy inne metody nie sprawią, że blizna zniknie całkowicie, ale są w stanie maksymalnie zmniejszyć jej widoczność. Skuteczność zabiegów na blizny zależy od takich czynników, jak: 

  • struktura blizny, 
  • stopień zaawansowania i rozwoju blizny, 
  • głębokość uszkodzenia tkanki, 
  • wiek blizny. 

Świeże, jeszcze czerwone zmiany są bardziej podatne na działanie lasera i częściej ulegają całkowitej redukcji. Ważne jest więc, aby na zabieg usuwania blizn zgłosić się do specjalisty jak najwcześniej po jej powstaniu.

Na czym polega laserowe usuwanie blizn?

Parametry zabiegu laserowego usuwania blizn ustalane są indywidualnie. Plan leczenia dostosowany jest do stanu skóry i rodzaju blizny. Dla uzyskania wymiernych efektów konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Przed rozpoczęciem terapii zawsze odbywa się konsultacja, podczas której lekarz medycyny estetycznej dopasowuje zabiegi do potrzeb pacjenta. Konsultacja to również moment na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań.

Do usuwania blizn wykorzystuje się przede wszystkim lasery frakcyjne o wysokiej mocy. Podczas usuwania blizn wiązka lasera dociera do tkanki bliznowatej, gdzie dochodzi do wytworzenia wysokiej temperatury. W obrębie blizny powstają mikrouszkodzenia, które pobudzają procesy regeneracyjne w skórze. Procesy naprawcze postępują w ciągu kolejnych dni i tygodni po zabiegu. Energia laserowa stymuluje m.in. produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu powierzchnia blizny staje się bardziej gładka i napięta.

Skóra w miejscu usuwanej blizny jest zaczerwieniona, pojawia się na niej obrzęk i strupek. W ciągu kilku tygodni stan skóry wraca do normy. Efekty laserowego usuwania blizn pojawiają się stopniowo. Z zabiegu na zabieg blizna staje się mniej widoczna. Kilka miesięcy po ostatniej sesji można ocenić ostateczne efekty laseroterapii.

W razie innych pytań skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach



guardpr.pl louds.pl niestfemale.com