Jakie zastosowania ma lakier lamperyjny?
Lakier lamperyjny ma szeroki zakres zastosowań, które właśnie teraz omówimy. Następnie przejdziemy do powierzchni, na których lepiej nie stosować lakieru lamperyjnego. Lakier lamperyjny stosuje się do pokrywania zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych powierzchni budowlanych ścian i sufitów. Stosuje się go w celu stworzenia dekoracyjnej powłoki, która uodpornia powierzchnię na zmywanie, wycieranie, wilgoć. Ponadto ułatwia utrzymanie powierzchni w czystości. Lakier lamperyjny znajdzie również swoje zastosowanie w wypadku odświeżania i regeneracji zwietrzałych tynków kamyczkowych – na powierzchniach zewnętrznych i wewnętrznych. Zastosowanie lakieru lamperyjnego poprawi żywotność powierzchni i estetykę. Lakier lamperyjny dolewa się również do farb i innych materiałów dekoracyjnych. Taki zabieg polepszy właściwości robocze i użytkowe farby. Jeśli chodzi o zastosowania lakieru lamperyjnego – to tyle. Teraz czas na powierzchnie, na których nie wolno stosować lakieru lamperyjnego. Nie wolno go stosować na powierzchniach drewnopodobnych, metalowych i tych wykonanych z tworzyw sztucznych.
Jakie właściwości powinien mieć dobry lakier lamperyjny?
Dobry lakier lamperyjny powinien przede wszystkim cechować się znakomitą przyczepnością do podłoża. Powinien również cechować się łatwością w nakładaniu. Lekko penetrujące właściwości to kolejna cecha, którą posiada dobry lakier lamperyjny.
Ile lakieru lamperyjnego kupić? Jak wygląda zużycie lakieru lamperyjnego?
To oczywiście zależy. Od czego? Przede wszystkim od rodzaju i chłonności podłoża. Zużycie konkretnego produktu znajdziesz na opakowaniu. Przeciętnie na metr kwadratowy zużywa się od 0,10 l do 0,20 l lakieru lamperyjnego.
Jak długo można przechowywać lakier lamperyjny?
To znów zależy od konkretnego produktu. Przeciętnie lakier lamperyjny można przechowywać do 12 miesięcy od daty produkcji, jeśli będziesz uwzględniał zalecenia producenta.
O czym należy pamiętać korzystając z lakieru lamperyjnego?
Jest kilka zasad, o których należy pamiętać wykorzystując lakier lamperyjny. Produkt nie może przebywać w miejscu, do którego dzieci mają łatwy dostęp. Unikaj kontaktu skóry/oczu z lakierem. Jeśli taki nastąpi – natychmiast przemyć miejsce kontaktowe dużą ilością wody. Nie wolno również dopuścić do połknięcia produktu. Jeśli jednak się zdarzy – należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Po zakończeniu prac malarskich związanych z wykorzystaniem lakieru lamperyjnego – wywietrz pomieszczenia aż do zaniku charakterystycznego zapachu przed użytkowaniem.
Lakier lamperyjny – w jakich warunkach atmosferycznych stosować?
To kolejna kwestia zależna od konkretnego produktu, lecz omówimy, jak to przeciętnie wygląda. Podczas nakładania i wysychania lakieru minimalna temperatura materiału, otoczenia i podłoża powinna wynosić +8 stopni Celsjusza. Nie należy jednak pracować z lakierem lamperyjnym pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, deszczu i wiatru oraz w temperaturach wyższych niż 25 stopni Celsjusza.
Jak przygotować podłożę przed zastosowaniem lakieru lamperyjnego?
Powierzchnia powinna być przede wszystkim czysta i sucha. Usuń z powierzchni rzeczy, które mogą zmniejszyć przyczepność lakieru – np. kurz, pył, zatłuszczenia. Jeśli chcesz zastosować lakier lamperyjny na powierzchnię starej farby – oczyść ją poprzez zastosowanie wody z dodatkiem środka myjącego. W wypadku pozostałości po farbach olejnych lub innych nienasiąkliwych dla wody substancji – należy je dokładnie usunąć z podłoża, które po takiej operacji należy ponownie wyszpachlować i zagruntować.
Lakier lamperyjny – instrukcja użycia
Do malowania lakierem lamperyjnym możesz wykorzystać pędzel bądź wałek dedykowany do lakierów wodnych. Przed samym malowaniem – dokładnie ręcznie wymieszaj wyrób. Jeśli zajdzie taka potrzeba – rozcieńcz go wodą. Dla osiągnięcia zadowalającego efektu – pomaluj powierzchnię dwukrotnie. Drugą warstwę nałóż dopiero po całkowitym wyschnięciu pierwszej.
Jak długo schnie lakier lamperyjny?
W przeciętnych warunkach – około 20 stopni Celsjusza, wilgotność względna na poziomie 60% – czas schnięcia wynosi od 2 do 8 godzin. Czas ten wydłuża niższa temperatura i wyższa wilgotność.