Ubezpieczenie OC – polisa wymagana przez prawo

Ubezpieczenie samochodu polisą OC to jedno z najważniejszych zagadnień i obowiązek każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, która pozwala legalnie poruszać się po polskich drogach. Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu OC?

Jak działa ubezpieczenie OC?

Polisa odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy samochodów to dokument sprawdzany podczas każdej kontroli drogowej – warto o tym pamiętać. Brak polisy lub też polisa po terminie narażają nas na wysokie kary pieniężne. Polisa OC ma chronić innych użytkowników drogi – w przypadku kolizji to z polisy sprawcy opłacane są podstawowe szkody i uszkodzenia. Kiedy sprawca nie ma ważnej polisy OC, musi on zapłacić za wyrządzone szkody z własnej kieszeni. Ubezpieczenie OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie na polskim rynku – posiadacze samochodów mogą również zdecydować się na ubezpieczenia nieobowiązkowe, takie jak AC czy Assistance. W przypadku AC polisa ta chroni przed kradzieżą, uszkodzeniem czy całkowitym zniszczeniem samochodu. Drugą opcją jest Assistance – to polisa, która przydaje się w drodze. Dzięki niej możliwe jest skorzystanie z pomocy drogowej czy zastępczego samochodu.

Ile kosztuje OC?

Ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny. Wysokość składki obliczana jest każdego roku na nowo. Uwzględnia się wiek posiadacza samochodu, jak również uzbierane przez niego zniżki. Cena OC wynika również z marki i wieku samochodu oraz pojemności silnika. Zaskakujący może być fakt, że na cenę polisy wpływa również miejsce rejestracji samochodu. Warto wiedzieć, że składka OC dla młodych kierowców jest wysoka – wynika to z ryzyka dla ubezpieczyciela. Wg analiz i statystyk, to właśnie młodzi kierowcy są sprawcami lub uczestnikami największej ilości kolizji drogowych i wypadków.

https://emtec-group.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-twoj-sprzymierzeniec-w-chlodne-dni/ live url ard.net