Maści koni – podstawowe informacje

W przyrodzie wyróżniamy aż 200 ras koni. Każda z nich ma charakterystyczną budowę anatomiczną, charakter oraz umaszczenie. Jakie maści koni wyróżniamy? Sprawdź!

 

Czym są maści koni? Umaszczenie koni udomowionych i dzikich

Pod pojęciem maści koni/umaszczenie koni kryje się nic innego, jak barwa sierści pokrywającej ciało konia, wraz z kolorem grzywy i ogona. Maść może mieć również inne, specyficzne cechy, na przykład jabłkowitość. Charakterystyczne cechy umaszczenia są ważne dla identyfikacji oraz ewidencji hodowlanej. Co ważne, barwa i inne cechy charakterystyczne maści są uwarunkowane genetycznie. O kolorze sierści, grzywy i ogona decyduje rodzaj pigmentu w skórze. Bardzo jasne, białe konie są tego pigmentu pozbawione. Oznacza to, że maść siwa w istocie nie jest umaszczeniem, a wadą umaszczenia. Według badaczy, w przeszłości dzikie konie miały prawdopodobnie jednolitą sierść. Jej barwa miała  dopasowywać się do miejsca ich bytowania i pory roku. Obserwowana dzisiaj tak duża różnorodność w umaszczeniu koni wynika przede wszystkim z mutacji utrwalonych udomowieniem koni, zmianą ich warunków środowiskowych oraz sztuczną selekcją w hodowli.

 

Typy maści

Eksperci dzielą maści koni na trzy główne grupy:

  • podstawowe (umaszczenie siwe, kare, gniade i kasztanowate);
  • rozjaśnione (umaszczenie kare przydymione, izabelowate, jelenie, kremowe, perłowe, kremowe przydymione, a także bułane, szampańskie, srebrne);
  • wzory białej sierści (umaszczenie dereszowate, srokate, tarantowate).

Końskie umaszczenie jest niezwykle różnorodne. Co ciekawe, barwy te w większości nie są cechą rasową. Wyjątkiem od tej reguły są rasy o stałym umaszczeniu, na przykład haflinger, appaloosa, palomino czy konik polski.

 

zobacz https://www.moja-ostroleka.pl/art/1713866489/kiedy-warto-rozwazyc-rozszerzenie-swojego-ubezpieczenia-oc nedcd.org